Zakup ptaków, czyli...
kupuj ptaki u hodowcy!

Większość osób, które zamarzy sobie posiadać w domu pierzastego pupila - kanarka, papużkę lub innego egzotycznego ptaszka, zaczyna poszukiwania w najbliższych sklepach zoologicznych. Często okazuje się, że wybór jest niewielki, a ceny stosunkowo wysokie. Również wiedza sprzedawców pozostawia wiele do życzenia, rzadko zdarza się, byśmy wraz z ptakiem uzyskali cenne porady. Zwierzęta w sklepach zoologicznych zwykle pochodzą od pseudo-hodowców, w związku z czym ich pochodzenie i przeszłość sa nieznane.

W dzisiejszych czasach dostęp do Internetu ma chyba każdy i poszukiwania ptaków najlepiej zacząć od tego medium. Wielu hodowców posiada strony internetowe swoich hodowli, które nietrudno znaleźć używając popularnej wyszukiwarki. Oferty sprzedaży kanarków czy papug można znaleźć także na popularnych serwisach aukcyjnych. Zakup na odległość wiąże się z pewnym ryzykiem, ale gdy sprzedawca ma pozytywne opinie i jest zrzeszony w stowarzyszeniu należącym do Polskiej Federacji Ornitologicznej, to ryzyko jest minimalne. Wysyłka ptaków pocztą, PKP lub PKS, która kończy transakcję w przypadku takiego zakupu jest bezpieczna dla ptaka oraz niedroga. 
Niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem jest zakup ptaków bezpośrednio u hodowcy w domu. Gdy znajdziemy taką osobę w naszej okolicy, warto dowiedzieć się, czy należy ona do stowarzyszenia oraz czy posiada obrączki z swoim numerem, które są "dowodem osobistym" kanarka. Warto odwiedzić kilka hodowli by wybrać tę, w której ptaki mają najlepsze warunki oraz życzliwego opiekuna. Hodowca przy pierwszej wizycie udzieli nam rad jaką klatkę kupić, gdzie ją ustawić, jak opiekować się ptaszkiem, czym go karmić itp. Z reguły będziemy wtedy mieli możliwość obejrzenia różnych gatunków ptaków, dzięki czemu prawidłowo wybierzemy takiego, który pasuje do naszych upodobań i warunków. 
Korzyści wynikające z zakupu ptaków u hodowcy są następujące:
  • kupujemy ptaka z pewnego źródła od prawdziwego hodowcy
  • mamy możliwość zapoznania się z różnymi gatunkami ptaków
  • dostajemy szereg informacji o nowym pupilu, m.in. datę wyklucia, informacje o jego przodkach
  • dostajemy cenne i prawdziwe porady wynikające z wiedzy i praktyki hodowcy
  • mamy możliwość negocjacji ceny, która jest z reguły niższa niż w sklepach
  • gdy wystąpią jakieś problemy z kanarkiem możemy udać się do hodowcy po pomoc
  • hodowcy mają często większą wiedzę o leczeniu ptaków niż weterynarze
  • kupując ptaka u hodowcy wspieramy rozwój prawdziwych hodowli, w których liczy się dobro zwierząt

Zapraszam także na stronę SHP "CANARIA 02" w Poznaniu, na której można znaleźć adresy innych hodowców, informacje o stowarzyszeniach, galerie z wystaw i inne ciekawe informacje: http://canaria02.pl/