Wiesław Krajewski

Mieszkam w Luboniu - niewielkim miasteczku znajdującym się nieopodal Poznania. Kanarkami zauroczyłem się, gdy zobaczyłem niewielką amatorską hodowlę tych ptaków u pewnego pana z Pecna, u którego wykonywałem usługę. Po kilku dniach zakupiłem swojego pierwszego kanarka w sklepie zoologicznym. Ptaszek był w opłakanym stanie, bardzo brudny. Wykąpałem go w letniej wodzie, jednakże był tak słaby, że padł po chwili na moich rękach. Ta sytuacja nie zniechęciła mnie i po kilku godzinach posiadałem już nowe ptaki. 

Później poznałem śp. pana Gularka z Poznania, który zajmował się profesjonalną hodowla kanarków. Nauczył mnie jak dbać o te ptaki, jak je hodować. Pomagał mi przy budowie klatek i urządzaniu pomieszczenia z ptakami. Zawsze chętnie dzielił się ze mną swoją wiedzą i doświadczeniem, niejednokrotnie mi pomógł. Kanarkami zacząłem się zajmować w 1994 roku. Dwa lata później hodowałem już ptaki rasowe, wtedy to rozpocząłem profesjonalną hodowlę kanarków.
Zaczynałem do różnych mieszańców. Hodowałem kanarki, które udało mi się w tamtych latach nabyć. Później zakupiłem kanarki harceńskie. Zajmowałem się nimi parę lat lecz zrezygnowałem z nich. Powodem tego było to, że mając także kanarki kolorowe w pomieszczeniu z "hercenami", te drugie zaczynają z pokolenia na pokolenie adaptować do swojego śpiewu odgłosy innych kanarków, w związku z czym są potem gorzej oceniane na wystawach, ich śpiew nie jest taki jaki być powinien. 

Jeśli zaś chodzi o ulubioną rasę, to jest to trudne pytanie. Podobają mi się kanarki mozaikowe (rasy z czerwony lipochromem), glostery, lizardy. Jednakże jeśli miał bym się zdecydować na tylko jedną rasę np. z powodu ograniczonego miejsca, to wybrałbym kanarki kolorowe czerwone. Te ptaki hoduję praktycznie od początku. Najbardziej mi się one podobają spośród wszystkich ras. Również ze sprzedażą nadwyżek nie ma z reguły większego problemu, a to jest także ważny czynnik.

W 1996 roku zapisałem się do SHP "CANARIA 02" Poznań. Moje ptaki obrączkuję obrączkami z moim nr CIH: K058, które zakupuję w związku. Od 2010 roku jestem również członkiem Stowarzyszenia Hodowców Papug i Ptaków Egzotycznych "KAKADU" w Nekli.

Od 1996 roku czynnie uczestniczę w wystawach oddziałowych SHP "CANARIA 02" Poznań. Debiutowałem dwiema kolekcjami kanarków harceńskich w klasie powszechnej. Zająłem pierwsze miejsce w tej kategorii, a jeden z ptaków dostał wyróżnienia za najlepszy flet, dzwonek dęty i bas oraz okazał się najlepszym ptakiem konkursu. Od kilku lat wystawiam swoje kanarki na Mistrzostwach Polski w Czeladzi oraz uczestniczę w innych konkursach w kraju i zagranicą. Moje ptaki biorą również udział w pokazach organizowanych przez SHPIPE "KAKADU" min. we Wrześni i w Nekli. Moje kanarki można zobaczyć także na jesiennych pokazach ptaków w poznańskiej Palmiarni oraz w Szamotulskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. 

W roku 2012 zostałem wybrany na stanowisko prezesa SHP "CANARIA 02" Poznań, funkcję tę pełnię do dzisiaj.

Hodowla kanarków to moja wielka pasja, której staram się poświęcać jak najwięcej czasu. Hobby to daje mi dużo radości, odprężenie i wielką satysfakcję. Z roku na rok coraz bardziej zagłębiam się w tajniki wiedzy o kanarkach, a uczestnictwo w konkursach zapewnia zdrowe emocje wywołane sportową rywalizacją. Kocham kanarki i jestem szczęśliwy, że mogę robić to co kocham.

Serdecznie pozdrawiam
Wiesław Krajewski