Pomieszczenia hodowlane
Kilka słów o warunkach, w jakich hoduję ptaki

Dla kanarków mam przeznaczone dwa pomieszczenia. Pierwsze to pomieszczenie w piwnicy, w którym odbywają się lęgi oraz przygotowanie ptaków do wystaw. Ptaki przebywają tu od października do maja. Znajduje się tu około 60 klatek lęgowych o długości ok. 50cm, ponad 50 małych klatek dla samców, oraz kilkanaście większych klatek tzw. fruwalek, w których przebywają przygotowywane do lęgów samice oraz młodzież. W każdej klatce lęgowej i fruwalce umieszczony jest metalowy ruszt, który ogranicza kontakt ptaków z odchodami i resztkami. Nic nie zastąpi regularnego sprzątania klatek i trzeba to robić, ale ruszty zapewniają dużo większe bezpieczeństwo i lepszą higienę otoczenia kanarków. Inwestycja w ruszty jest dobrą inwestycja i przekonało się o tym już wielu hodowców. Tylko w klatkach dla samców nie mam jeszcze rusztów, ale rozważam ich montaż.

Temperatura w tym pomieszczeniu jest na poziomie 20 -22 stopni Celsjusza, wilgotność powietrza około 50%. Światło świeci się od 7 rano do 23 w nocy. W pozostałych godzinach zapalona jest specjalna lampka mniejszej mocy, umożliwiająca kanarkom powrót do gniazda i na żerdki.
Drugie pomieszczenie znajduje się na dworze, między budynkiem garażu a murami ogrodzenia. Miejsce to jest zadaszone i osiatkowane, z możliwością zasłonięcia ścian z siatki przezroczystym poliwęglanem. Znajduje się tutaj kilka dużych wolier, a także kilka dosyć dużych fruwalek i mniejsze klatki. Temperatura w tym pomieszczeniu jest podobna do temperatury zewnętrznej. Kanarki przebywają tam w czasie pierzenia i w okresie wyciszenia zimowego (od maja do października). Część samic przeznaczonych do lęgów zimuje w nieogrzewanym garażu.